Kıbrıs Dijital Ajans | Yaptığımız işler

Kıbrıs Dijital Ajans Yaptıklarımız 2023

Kıbrıs Dijital Ajans Yaptıklarımız 2024

Müşterilerimize Yaptığımız İşlerden Bazıları

KIBRIS DİJİTAL AJANS 2024 - WEB SİTELERİ

KIBRIS DİJİTAL AJANS - SEO ÇALIŞMALARI

Kıbrıs Dijital Dünya Yolculuğu " Kıbrıs Dijital Ajans " ile Başlıyor...

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans | Neden sosyal medya? Türkiye’nin toplam nüfusu Ocak 2022 itibarıyla 85,3 milyondur. Türkiye’de şu anda 69,95 milyon internet kullanıcısı ve 68,9 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Meta reklam kaynaklarında yayınlanan verilere göre 2022 yılı başında Türkiye’deki Facebook kullanıcı sayısı 34,4 milyondu. 

Şirketin revize edilen hedef kitle istatistiklerine göre, 2022 yılı başı itibarıyla Facebook’un Türkiye’deki reklam erişimi toplam nüfusun %40,3’üne ulaştı. Google’ın reklam kaynaklarından edinilen son bilgilere göre YouTube’un 2022 yılı başında Türkiye’de 57,4 milyon kullanıcısı bulunuyordu. Bu rakam, 2022 yılında YouTube’un reklam erişiminin Türkiye’nin toplam nüfusunun %67,3’üne ulaşacağı anlamına geliyor.

Meta’nın reklam aracının yayınladığı diğer rakamlar, Instagram’ın 2022 başında Türkiye’de 52,15 milyon kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor. Bu rakam, yılın başında Instagram’ın Türkiye’deki reklam erişiminin toplam nüfusun %61,1’i olduğunu gösteriyor.

ByteDance’in reklam kaynaklarından alınan rakamlara göre, 2022 yılı başı itibarıyla TikTok’un Türkiye’de 18 yaş ve üzeri 26,56 milyon kullanıcısı bulunuyor. LinkedIn’in reklam kaynaklarının verdiği rakamlara göre 2022 yılı başı itibarıyla LinkedIn’in Türkiye’de 12 milyon “üyesi” bulunuyor. 

Twitter’ın açıkladığı rakamlara göre 2022 yılı başı itibarıyla Türkiye’de 16,1 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam o dönemde Twitter’ın Türkiye’deki reklam erişiminin toplam nüfusun %18,9’u olduğu anlamına geliyor.

Sosyal medya pazarlamasına ilişkin verileri artırmak mümkündür. Ancak şu ana kadar sizlerle paylaştığımız tüm rakamlar, sosyal medyanın ve sosyal medya yönetiminin markalar için ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor.    | Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans | Kıbrıs SEO 2024

KIBRIS DİJİTAL PAZARLAMA KAPAK

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans | Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?  | Kıbrıs Dijital Ajans

Basitçe söylemek gerekirse, sosyal medyada paylaşım yapmayı ve ücretli sosyal medya reklamları yayınlamayı içeren bir çevrimiçi pazarlama türüdür. Farklı türde içerikler oluşturup sosyal medyada yayınlayarak marka bilinirliğini, etkileşimi, web sitenize gelen trafiği ve daha fazlasını artırabilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması için en iyi sosyal medya platformu nedir?
Bu platformlar ülkelere göre değişiklik gösteriyor ancak yukarıda paylaştığımız veriler aslında bu sorunun cevabını veriyor.

Facebook
Facebook kurulduğu günden bu yana hızla büyüyerek tam teşekküllü bir iş platformu haline geldi. Facebook for Business, işletmelerin tam olarak hedef pazarlarına reklam vermelerine ve daha fazla hedef kitleye ulaşmasına olanak tanır.

Instagram
Instagram bir zamanlar fotoğraf paylaşma yetenekleriyle biliniyordu, ancak dijital dünya geliştikçe Instagram da gelişti. Instagram artık işletmenizi görsel olarak sergilemenize ve kullanıcıları sunduğunuz hizmetler veya ürünler hakkında eğiterek olası satışları artırmanıza olanak tanıyan Instagram for Business`ı sunuyor!

Twitter
Twitter , reklam vermek için alışılmadık bir sosyal medya platformu gibi görünse de, anahtar kelime hedefleme, reklamlarınızda kesin olmak ve belirli hashtag’leri kullanan kişileri hedeflemek için mükemmel bir yoldur. Twitter, daha da fazla trafik ve etkileşim sağlamaya yardımcı olmak için Tweet`lerinize fotoğraf ve video eklemenize de olanak tanır!

Pinterest
Pinterest, insanların en çok sevdikleri farklı konulardan panolar oluşturduğu görsel bir sosyal platformdur. Örneğin, birisi bir düğün planlıyorsa, gelinlik, düğün pastaları vb. Düğününüzle ilgili tüm unsurları içeren bir pano oluşturabilirsiniz, örneğin: Pinterest kullanıcıları, Pinterest’te keşfettikleri ürünlere diğer platformlara kıyasla daha fazla para harcıyor.

Youtube
Giderek daha fazla şirket, bir video paylaşım platformu olarak YouTube’un çeşitli potansiyelinden yararlanıyor. YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Markanız, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili kişiselleştirilmiş YouTube videolarıyla etkileşimi ve dönüşümleri kolayca artırın.
bağlantılı
LinkedIn, diğer sosyal medya ağlarından farklı olarak bireyleri ve şirketleri temsil eden profesyonel bir iş ağı olarak biliniyor.
Şirket olarak çalışanlarınızın hem meslektaşlarıyla hem de birlikte çalıştıkları kişilerle düzenli olarak bağlantı kurabilecekleri bir LinkedIn profili oluşturmalarını sağlayabilirsiniz. Makaleler ve sektörle ilgili bilgi gönderileri gibi içerikleri paylaşarak kendinizi bir uzman olarak konumlandırın.   Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans

Kıbrıs web tasarımı kapak

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi Nedir? | Kıbrıs Dijital Ajans

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans | Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, hedef kitlenize özel içerikler oluşturup yayınlayarak ve sonuçları analiz ederek Facebook, Instagram, Pinterest, Linkedin, Twitter vb. sosyal medya platformlarındaki çevrimiçi varlığınızı yönetme sürecidir. Sosyal medya yönetimi, sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşimin tüm sürecinin yönetilmesini içerir. Sosyal medya yönetiminizi daha etkili hale getirmek için bazı araçlardan yararlanabileceğiniz gibi, aynı amaçla profesyonel bir sosyal medya yöneticisinden de yararlanabilirsiniz. 

 Etkili sosyal medya yönetiminin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faydası vardır:

 

 Maliyet: Pazarlama bütçeniz ne olursa olsun, sosyal medya uygun maliyetli bir faaliyettir. Sosyal ağlara katılmak, içerik yayınlamak ve kullanıcı yorumlarına yanıt vermek ücretsizdir.  aynı zamanda hedef kitlenize ulaşmak ve çevrimiçi takipçilerinizi büyütmek için karlı bir kanal sağlar.

Erişim: Facebook’tan LinkedIn’e kadar sosyal ağlar, dünyanın her yerindeki kullanıcılarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Niş kitlelere ulaşabilir, ürün ve hizmetlerinizi çok geniş bir kitleye sunabilirsiniz.

Hedef kitle: Sosyal medyayı pazarlama stratejinize dahil etmek, pazarlama çabalarınızı kullanıcı davranışıyla uyumlu hale getirmenize olanak tanır. Örneğin Türkiye’de insanların %37’si satın alacak ürün ve hizmetleri aramak için sosyal medyayı kullanıyor. veya %38’i yeni bir markayı sosyal medya aracılığıyla öğrendi.

Performans: Dünyanın dört bir yanındaki pazarlamacılar ve yöneticiler, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığının gücü konusunda hemfikirdir. İşletmeler sosyal medyayı markalarını oluşturmak, daha geniş bir kitleye sunmak ve satışları artırmak için kullanabilirler.

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans | Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?

Bir sosyal medya yöneticisi, ister bir dijital pazarlama ajansında danışman ister şirket içi çalışan olsun, sosyal medya pazarlaması, sosyal medya reklamcılığı ve sosyal medya yönetimi konularında uzmanlaşmış bir profesyoneldir. Bunlar, aşağıdakiler gibi belirli hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilir: B. Ayrıca takipçi sayınızı artırabilir, müşteri etkileşimlerinizi en üst düzeye çıkarabilir ve sosyal medya pazarlama çalışmalarınızdan elde ettiğiniz geliri artırabilirsiniz.

 

Aslında çoğu işletme sosyal medya yönetimini çok basit bir iş olarak görüyor. Giriş yapın, işiniz hakkında paylaşım yapın, çıkış yapın ve ertesi gün bunu tekrar yapın. Tamamen yanlış! Gerçek şu ki, sosyal medya karmaşıktır ve bir sosyal medya yöneticisinin sorumluluk listesi düşündüğünüzden daha uzundur. En basit tanımıyla sosyal medya yönetimi şu konuları içermektedir:

 

Araştırma: Bu araştırma, şirket ve hedefleri, sektörü, rakipleri ve hedef kitlesi hakkında ayrıntılı araştırmaları içerir.

Strateji oluşturun: Stratejiniz, ne sıklıkta paylaşım yaptığınızdan, paylaştığınız içerik modeline, metinden kullandığınız H-etiketlerine kadar detaylı araştırma gerektirir.

İçerik Oluşturma: İşletmenizi araştırıp bir strateji oluşturduktan sonra, bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı şey, sosyal medya hesaplarınız için hedeflerinize göre ilgi çekici içerik oluşturmak veya düzenlemektir.

Etkileşim: Televizyon ve billboard reklamları izleyicilere içerikle etkileşim kurma fırsatı vermez. Sosyal medya iki yönlü bir iletişim kanalı oluşturmaktadır. Sosyal medya yöneticiniz sattığınız yeni bir ürünün fotoğrafını paylaştığında hedef kitleniz size nasıl hissettiklerini doğrudan anlatabilir. Yöneticiler buna tepki gösteriyor ve bazen seyirci de buna tepki gösteriyor. Bunun yüzlerce kişi tarafından yapıldığını düşünün…

 

Analiz: İçerik paylaştıktan veya bir reklam kampanyası başlattıktan sonra, bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı (veya yapması gereken) en önemli şey rakamları analiz etmek ve analiz etmektir. Çünkü analizler, gelecekteki gönderilerinizi nasıl iyileştireceğinizi ve reklam harcamalarından elde ettiğiniz geliri (ROAS) nasıl iyileştireceğinizi anlamak için çok önemlidir.

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Sosyal Medyayı Etkin Şekilde Kullanmak

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans | Sosyal Medyayı Etkin Şekilde Nasıl Kullanabiliriz?

Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya platformları artık işletmelerin dünya çapında ürün ve hizmetlerini tanıtmaları için popüler yerler haline geldi. Bugün neredeyse her şirket şu soruyu soruyor: “İşim için sosyal medyadan nasıl yararlanabilirim?” İşletmeniz için sosyal medyayı kullanmanın sayısız yolu vardır. Ancak bunun başarılı olmasını istiyorsanız birkaç adım atmanız gerekir.


Öncelikle mevcut sosyal medya varlığınızı değerlendirin. Hangi kanallarda ne sıklıkla paylaşım yapıyorsunuz? Kanalınızın kaç takipçisi var? Hangi tür gönderiler ne kadar etkileşim alıyor? Neyin doğru gittiğini, nelerin iyileştirilmesi gerektiğini görmek için mevcut sosyal medya platformlarınızı ve performanslarını değerlendirin. Çünkü neler olduğunu anlayabilirsiniz.

Hedef grubunuzu belirleyin. Hedef kitleniz sosyal medya yönetiminiz ile ulaşmak istediğiniz kişileri içerir. Hedef kitlenizi oluşturmak için ürün veya hizmetinizi kimlerin satın alma olasılığının yüksek olduğunu düşünmeniz gerekir. Sosyal medyada kimi hedefleyeceğiniz konusunda genel bir fikir edinmek için mevcut müşterilerinize bakabilirsiniz. Hedef kitlenizi cinsiyet, yaş, meslek, gelir, medeni durum, konum, ilgi alanları, hobiler ve alışkanlıklar gibi çeşitli özelliklere göre tanımlayabilirsiniz.

Hedeflerinizi platformunuza göre tam olarak tanımlayın. Elbette objektif olarak size uygun platformu seçin. Örneğin abone sayısını artırmak ve marka bilinirliğini artırmak YouTube için iyi hedeflerdir ancak geliri artırmak bu mecranın doğası gereği daha zordur.


Rakiplerinizi tanıyın ve rakiplerinizi de değerlendirin. Rakip analizi, neyin doğru yapıldığına dair örnekler vermenin ve gelişmenize yardımcı olmanın çok faydalı bir yoludur.


İşletmeniz için bir sosyal medya içerik planı oluşturun. Sık sık içerik yayınlıyorsanız, yayınladığınız her şeyi takip etmek zor olabilir. Birden fazla platform kullanıldığında süreç daha da karmaşık hale gelebilir. Sosyal medya içerik planı oluşturmak, tüm süreci organize etmenize ve yönetmenize yardımcı olacaktır.

Çeşitli sosyal medya içerikleri oluşturun. Oluşturabileceğiniz içerik türü platforma göre değişir. Bazı platformlar çok çeşitli içerik seçenekleri sunarken bazıları ise çok sınırlıdır. En popüler beş platformda yayınlayabileceğiniz içerik türlerine bir göz atalım.


• Facebook: Fotoğraflar, videolar, anketler, içerik bağlantıları, 360° fotoğraflar, durum güncellemeleri

• Twitter: fotoğraflar, videolar, anketler, içerik bağlantıları, durum güncellemeleri

• Instagram: Fotoğraflar ve videolar

• Pinterest: Gönderilerdeki fotoğraflara, videolara ve web sitelerine bağlantılar.

• LinkedIn: fotoğraflar, makaleler, videolar, durum güncellemeleri, içerik bağlantıları

• YouTube: Video ve web sitesi bağlantıları


Sosyal medya reklamcılığıyla işletmenizin erişimini en üst düzeye çıkarın. Sosyal medya kanallarınızda ücretli reklamların yanı sıra organik gönderiler yayınlama seçeneğiniz de vardır. Sosyal medya reklamcılığı sosyal medyanın değerli bir parçasıdır. Bu reklamlar marka bilinirliğini artırmaya, yeni potansiyel müşteriler çekmenize ve işletmeniz için değerli dönüşümler elde etmenize yardımcı olur.

Sosyal medya reklamları işletmenizi takip etmeyen kişilere ulaşmanızı sağlar. Bu reklamlar kullanıcıların haber akışlarında görünür ve kullanıcıların işletmenizi bulmasına yardımcı olur. Bu, yeni potansiyel müşterileri çekmek ve kullanıcıların ürününüzü satın almasını sağlamak için değerli bir stratejidir. | Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans| Kıbrıs Seo

Kıbrıs Sosyal Medya Yönetimi | Kıbrıs Dijital Ajans | Bize Ulaşın